Kursy podwyższenia kwalifikacji 2021

 

Kursy podwyższenia kwalifikacji 2021

W dniach 11-16 maja 2021 roku Centrum Metodyczne w Drohobyczu wspólnie z Wołyńskim Instytutem Pedagogicznej Oświaty Podyplomowej zorganizowały kurs podwyższenia kwalifikacji dla nauczycieli języka polskiego. Wzięły w nich udział nasze nauczycielki: Margaryta Kondratenko i Anastazja Czerkaszyna.

Wykłady prowadzili zarówno polscy jak i ukraińscy lektorzy.

Anna Miśkiewicz opowiadała o frazeologii i przybliżyła nam świat literatury, przedstawiając twórczość Tadeusza Różewicza. Miło było dowiedzieć się o związkach Tadeusza Różewicza z Charkowem.

Ilona Lasota praktycznie wzbogaciła słownictwo słuchaczy za pomocą ćwiczeń i opowiedziała o znaczeniu prefiksów oraz ich funkcjach znaczeniowych.

Edyta Gałat mówiąc o języku specjalistycznym uświadomiła słuchaczom wpływ pandemii koronawirusa na język i przeprowadziła ciekawy wykład o wykorzystaniu podkastów na lekcjach.

Walentyna Witiuk poruszyła aktualny dla nauczycieli temat edukacji inkluzyjnej w szkołach.

Lesia Buhera pokazała w formie zajęć praktycznych jak korzystać z gier i aplikacji edukacyjnych oraz jak tworzyć własne materiały i quizy.

Natalia Lobas opowiadała o bezstresowej nauce na przykładzie koniugacji i deklinacji.

Wykład Michaliny Rittner dotyczył źródeł informacji poprawnościowej, a także nauki czytania i pisania. Wspólnie zastanawialiśmy się czy wciąż potrzebna jest nauka pisania i czy często piszemy w życiu codziennym.

Wykłady Krystyny Miśkiewicz skupione były wokół kwestii gramatycznych i dotyczyły imiesłowów przysłówkowych oraz zdrobnień w języku polskim.